Zdrowa dieta jest podstawą dobrego zdrowia. Może pomóc w utrzymaniu prawidłowej wagi, zmniejszyć ryzyko chorób serca i innych chorób przewlekłych oraz poprawić nastrój i zwiększyć nasz poziom energii i chęci do działania. Dla wielu osób, zdrowa dieta to przede wszystkim zdrowe śniadania, ponieważ przez wiele lat wmawiano nam, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Jak to jest naprawdę? Czy śniadanie to najważniejszy posiłek, bez którego nasz organizm sobie nie poradzi? Sprawdźmy to!

Czy śniadanie to najważniejszy posiłek dnia?

Znaczenie śniadania w codziennej diecie człowieka, było przedmiotem dyskusji od dawna. Niektórzy uważają, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, podczas gdy inni uważają, że nie ma znaczenia, kiedy zjesz pierwszy posiłek w ciągu dnia. Zdrowe śniadania są jednak sposobem na przygotowanie organizmu do nadchodzącego wysiłku umysłowego i fizycznego, dzięki czemu mamy siłę na nadchodzące wyzwania takie jak cały dzień w pracy czy w szkole. Śniadania stanowią do 30% dziennej wartości kalorycznej, którą musi spożyć każdy człowiek w ciągu dnia. Oczywiście, kaloryczność śniadania zależna jest od indywidualnych potrzeb organizmu, jednak najczęściej śniadanie powinno wynosić od 450 – 650 kalorii. Śniadanie, a raczej ilość węglowodanów, białka i składników odżywczych, które dostarczysz swojemu organizmowi poprzez zjedzenie posiłku, pozwolą Ci prawidłowo funkcjonować w pierwszej połowie dnia. Dodatkowo, badania przeprowadzone przez osoby zajmujące się prawidłowym żywieniem człowieka dowodzą, że osoby, które spożywają śniadania zdecydowanie rzadziej chorują na cukrzycę, choroby serca oraz nadwagę czy otyłość.

Co jeść na śniadanie?

Wiele osób nie wie, jak zmienić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe i co jeść na śniadanie tak, aby organizm funkcjonował prawidłowo. Zdrowe śniadanie powinno być oparte na produktach, które zaspokoją nasz głód po całej nocy snu i dostarczą naszemu organizmowi produktów bogatych w składniki odżywcze, witaminy i minerały. Nie każdy jednak wie, w jaki sposób przygotować smaczne i przede wszystkim zdrowe śniadania, dzięki którym pierwsza połowa dnia będzie dla nas zdecydowanie przyjemniejsza. Na Twoim porannym talerzu, powinny znaleźć się produkty takie jak:
Produkty zbożowe – pełnoziarniste pieczywo, płatki zbożowe czy samodzielnie zrobione musli, które możesz dopasować do swoich predyspozycji jedzeniowych.
Nabiał – mleko i produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu, jogurty naturalne bez dodatku cukru, maślanki, kefiry, twarogi oraz sery żółte, które są niezastąpionym źródłem białka.
Produkty mięsne i odzwierzęce – polędwice, szynki (drobiowe są zdecydowanie zdrowszym wyborem, niż wieprzowe), ryby np. w postaci past, oraz jaja, które stanowią bazę do wielu ciekawych, smacznych i zdrowych przepisów na śniadanie.
Warzywa i owoce – postaw na swoje ulubione warzywa i owoce w różnej formie np. dodaj pokrojone jabłko do jogurtu naturalnego lub przegryź surową paprykę w formie dodatku do kanapki.

Zapraszamy na konsultacje z dietetykami https://projektzdrowie.info/