Prawdziwi pasjonaci kawy bardzo często dochodzą do wniosku, że w końcu przychodzi ten moment, kiedy ma się ochotę na zakup ekspresu do kawy. Dzięki takiemu urządzeniu można bowiem cieszyć się wspaniałą kawą bez konieczności wychodzenia z domu. Jak jednak szybko można się zorientować, na rynku znajdziemy bardzo wiele urządzeń tego typu, ceny rozpoczynają się od kilkuset złotych i tak naprawdę nie mają górnej granicy. Widząc tak ogromny wybór, na jaki ekspres powinniśmy się zdecydować, aby móc cieszyć pyszną kawą bez ograniczeń? Oczywiście, zanim dokonamy zakupu najlepiej będzie szczegółowo rozeznać się w temacie.

Ekspres przelewowy

To zdecydowanie najtańsza opcja jeśli chodzi o ekspres. Za pewne jest to też najbardziej uboga z wersji, która ma tylko dwie zalety: parzy kawę bez fusów i daje możliwość zaparzenia za jednym zamachem większej ilości kawy. Jednakże, otrzymany napój tak naprawdę niewiele różni się od sytuacji, kiedy nasypalibyśmy do szklanki kawy i zalali ją wrzątkiem.

Ekspres na kapsułki

Takie urządzenie możemy kupić już za kilkaset złotych, jest to jedna z odmian ekspresu ciśnieniowego. Jednakże, zastanawiając się, jak wybrać ekspres do kawy, musimy przede wszystkim mieć świadomość tego, jak w praktyce będziemy to urządzenie użytkować. Do ekspresu na kapsułki nigdy nie wrzucimy zwykłej kawy- zawsze będziemy już musieli kupować kapsułki. Oczywiście, z jednej strony jest to szybka i łatwa do zastosowania opcja, gdzie do wyboru mamy wiele odmian smakowych takich kapsułek. Ciągle jednak są to te same kapsułki, które w praktyce trzeba zamawiać zawsze w sporych ilościach, co jest pewnym ograniczeniem. Ekspres na kapsułki jest więc polecany dla smakoszy, którzy raz za czas lubią wypić jakąś ciekawą kawę, być może i smakową i którzy chcą, aby charakteryzowała się ona trochę wyższą jakością od tej zalewanej wrzątkiem.

Profesjonalny ekspres ciśnieniowy

Klasyczny ekspres ciśnieniowy w wersji podstawowej kupimy już za około tysiąc złotych. Będzie on parzył nam espresso. Natomiast, za wszelkie dodatkowe funkcje będziemy musieli dopłacić, w pierwszej kolejności za to, aby taki ekspres posiadał wbudowany młynek do mielenia ziaren kawy. Jeśli będziemy chcieli, aby ekspres automatycznie wykonywał także inne rodzaje napojów- na przykład latte, cappuccino i inne- również musimy kupić bardziej zaawansowaną wersję. W tej najprostszej znajdziemy ręczny spieniacz do mleka, żeby więc zrobić kawę latte w odpowiednich proporcjach- musimy ją w odpowiedni sposób skomponować samodzielnie, gdyż ekspres przygotuje nam do niej jedynie samą bazę- czyli pyszne espresso. Wiele więc zależy od naszych potrzeb i od tego, jakiego typu napoje chcemy w taki sposób przygotowywać. Czasem nadmiar funkcji może stanowić ograniczenie, a nie zaletę- tutaj najlepiej więc dobrze się zastanowić i wybierać w pełni świadomie. Tym bardziej, że zakup ekspresu ciśnieniowego z młynkiem i automatyzacją wykonywania różnych rodzajów kaw to koszt zaczynający się od około 2 tysięcy złotych.